W najnowszym numerze Lepszej Publicystyki znów zajmujemy się wspólnotą. Tym razem w znaczeniu szerokim, choć nadal nam bliskim – europejskim. Czy Polak to Europejczyk? Jak mamy się po 20 latach od wejścia do Unii? I przede wszystkim – ile jeszcze niej zostaniemy i czy będzie to nasz wybór? Niedługo wybory do Parlamentu Europejskiego – to dobry moment, by zrobić nasłuch na sprawy wykraczające poza nasze biało-czerwone poletko.
Projekt okładki: Katarzyna Rożek
-
Bałkany. Kierunek – Zachód
Otoczone z każdej strony przez państwa unijne zachodnie państwa Półwyspu Bałkańskiego, wydają się naturalnymi kandydatami do włączenia do Unii Europejskiej. Czemu jeszcze w niej nie są? Czy w ogóle chcą i co stoi na przeszkodzie w realizacji tego celu?
-
(Nie)ważne regiony
Regiony stanowią ważny element polityki oraz retoryki Unii Europejskiej – odnosi się do nich aż 70% unijnej legislacji. Czy idzie jednak za tym jakakolwiek decyzyjność czy podmiotowość? Maciej Andruszko przygląda się temu, jak UE podchodzi do kwestii autonomii regionów oraz…
-
Śmierć po europejsku. Jak wspólnota europejska (nie) rozmawia o śmierci
Śmierć, choć przerażająca, jest nieuniknioną częścią naszego życia. W radzeniu sobie z lękiem i oswajaniem śmierci, pomagać mogą nam nasze wspólnoty. Unia Europejska jest wspólnotą nie tylko gospodarczą, ale także wspólnotą wartości, powinna więc dbać także o nasze potrzeby związane…