Serdecznie zapraszamy do lektury tekstów, które obracają się wokół tematu przewodniego tego numeru – samoorganizacji. Pojęcie to odnosimy do różnych kontekstów: wsparcia psychologicznego, opieki nad dziećmi, społeczności queerowej, strajków czy związków zawodowych. Wraz z redakcją zależy mi, by pokazać, że z różnymi sprawami nie musimy zostawać sami i same. Chcemy podkreślić, jak wiele naszych aktywności opiera się na oddolnych inicjatywach; podejmowanych wspólnie, spontanicznie lub w konkretnych strukturach, z myślą o naszych zasobach i potrzebach.
Udanej lektury i wielu inspiracji do działania!
Projekt okładki: Aleksandra Górka
-
Jaka przyszłość czeka związki zawodowe?
Związki zawodowe zaczęły się kształtować w XIX wieku. Czy ich rola przystaje do dzisiejszych warunków rynku pracy? Nad tym problemem pochyla się w swoim tekście Szymon Novljaković.
-
Opieka nie dla wszystkich
Brak miejsc w żłobkach to problem, który dotyka wiele polskich rodzin. Lepsze Badania podejmują tę kwestię, analizując jej wpływ na równość płci na rynku pracy. Dowiedz się, dlaczego temat opieki żłobkowej jest tak istotny i jak blisko może być związany z Twoim życiem.
-
Jesteśmy za, a nawet przeciw – tęczowa rzeczywistość oczami Lepszego Jutra
Rozmowa Weroniki Kułacz, Kingi Sendereckiej i Marcina Dziubka, osób członkowskich Stowarzyszenia Lepsze Jutro, na temat samoorganizacji w kontekście społeczności LGBT+ i organizacji queerowych.
-
Rolnik sam (?) w dolinie, czyli krótka kronika solidarności społecznej
Protesty rolnicze rozkręciły się na dobre. W wielkomiejskiej bańce możemy żyć w przekonaniu, że temat ten, w żaden sposób nas nie dotyczy. Marcin Dziubek przekonuje nas dlaczego warto zainteresować się rolniczymi strajkami i dlaczego bliżej im do Strajku Kobiet, niże może się wydawać.
-
Droga do systemu wsparcia w organizacji
Jak dzisiaj tworzyć struktury wsparcia w dużych instytucjach? Jakie wyzwania stawia taki proces? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych odnajdziecie w rozmowie z Katarzyną Zgódko – psycholożką oraz instruktorką ZHP, a jednocześnie, inicjatorką Wydziału ds. Wsparcia Psychologicznego w Związku Harcerstwa Polskiego.