W siódmym numerze Lepszej Publicystyki przyglądamy się rodzinie – to tam wiele z nas realizuje swoje potrzeby i aspiracje, tam po raz pierwszy doświadcza wspólnoty. Dlatego właśnie chcemy rozmawiać o tym, jakie rodziny tworzymy i jak wyglądają relacje między jednostką, rodziną, a państwem. W najnowszym numerze zastanawiamy się między innymi nad tym jak państwo wspiera rodziny, komu powierzamy opiekę nad dziećmi oraz kto w Polsce może założyć rodzinę.
Projekt okładki: Aleksandra Górka
-
Matki
Ze względu na polskie prawo i brak równości małżeńskiej, historie osób LGBT+, ich droga do stworzenia rodziny i codzienne doświadczenia, różnią się od tego, z czym zazwyczaj spotykamy się, gdy rozmawiamy o rodzicielstwie. Swoją historię, jako nieheteronormatywnej matki opowiada Maria Lewandowska z Fundacji Kultury Dialogu.
-
Ciąża i poród w Polsce – co nas czeka na porodówce?
Ciąża i narodziny dziecka mogą być czymś wspaniałym i wyczekiwanym, mogą też jednak wiązać się z dużym niepokojem, zwłaszcza kiedy nie wiemy, czego możemy się spodziewać np. na sali porodowej czy na wizycie u położnej. Wiedza do kogo możemy się zgłosić, oraz co czeka nas w trakcie ciąży, może pomóc nam oswoić lęk i podjąć najlepsze dla nas decyzje. Dlatego właśnie do rozmowy zaprosiliśmy położną i wykładowczynię akademicką, Katarzynę Kopeć-Godlewską.
-
Rodzina jest najważniejsza? Jak państwo wspiera rodziców
Przy wielu okazjach słychać temat rodzin w przestrzeni publicznej. Lecz czy programy rządowe oferują realną pomoc? Pochylają się nad tym tematem Kinga Senderecka i Tomasz Sokołowski.
-
Nie tylko żłobek – o alternatywnych formach opieki nad dziećmi
Żłobek to tylko jedno z dostępnych rozwiązań, kiedy przychodzi do zapewniania opieki nad dziećmi do lat 3. Możemy zdecydować się np. Na skorzystanie z usług dziennych opiekunek i opiekunów. O tym czym są i jak funkcjonują domowe żłobki opowiada Karolina Musiorska ze stowarzyszenia Miejsce do Wzrastania.