Lepsza Publicystyka
2 / 2024
Poznaliśmy niedawno ostateczne wyniki wyborów samorządowych. Nowe władze złożyły wiele obietnic i każdy_a z nas będzie mieć teraz możliwość rozliczenia ich realizacji. Jako Lepsze Jutro uważamy, że samorząd stanowi bardzo ważny element życia publicznego i ma istotny wpływ na jakość naszego życia osobistego, ponieważ dotyczy rzeczy nam najbliższych. W związku z tym przez ostatni miesiąc skupiliśmy się na tej sferze. Zwróciliśmy przy tym uwagę na tematy, które niestety nie zawsze miały szansę przebić się w dyskusji towarzyszącej ostatnim wyborom. Mamy nadzieję, że najnowszy numer Lepszej Publicystyki pozwoli przybliżyć naszym czytelnikom i czytelniczkom te, często pomijane przez polityków i media, tematy. Stanowi on kontynuację naszych rozważań na temat samorządności, które były również tematem przewodnim marcowego wydania dotyczącego samoorganizacji. Tym razem spojrzeliśmy na to zagadnienie z perspektywy instytucjonalnej. Chcielibyśmy, żeby lektura ta sprawiła, że, gdy będziemy podsumowywać kadencje i realizację obietnic wyborczych nowo wybranych władz samorządowych, to zwrócimy również uwagę na te, trochę mniej obecne w kampanii wyborczej, tematy. Zapraszamy serdecznie do czytania i dzielenia się swoimi przemyśleniami!
Autorka okładki: Aleksandra GórkaW tym wydaniu
25 kwi 2024 |
Na śmierć zapomniane. Czyli jak państwo i samorządy dbają o cmentarze i pochówek
Śmierć jest czymś, czego doświadczy każdy z nas, jednak mało kto zajmuje się kwestiami pochówków i cmentarzy. Poza zwiększeniem zasiłku pogrzebowego, potrzebujemy także aby samorządy wywiązywały się ze swoich obowiązków zarządzania cmentarzami, uregulowania przepisów i cen związanych z pochówkiem.
19 kwi 2024 |
Bliżej się nie da
Samorząd jest nam szczególnie bliski ze względu na bezpośredni wpływ, jaki ma na codzienne życie społeczności tworzących wspólnotę na danym terenie. A jaki wpływ ma na organizacje samorządowe? O tym Kinga Senderecka porozmawiała z Julką Godlewską i Maćkiem Andruszko.
Każde pokolenie ma własny głos?
Dobry samorząd powinien naszym zdaniem świadomie działać na rzecz osób najmłodszych i najstarszych. W ramach samorządów funkcjonują różne organy, powstałe z myślą o osobach należących do tych grup. Maciej Andruszko i Piotr Statucki sprawdzają, czy ich głos ma szansę wybrzmieć w życiu lokalnych społeczności.
12 kwi 2024 |
Samorząd a oświata
Decentralizacja systemu edukacji w Polsce sprowadza się do przekazania zarządzania placówkami oświatowymi jednostkom samorządu terytorialnego. Szymon Novljaković w swoim tekście zastanawia się nad tym w jaki sposób jest to realizowane, jakie problemy są z tym związane i co możemy zrobić, żeby było lepiej.
10 kwi 2024 |
Tak blisko, a tak daleko
Samorząd to miejsce blisko ludzi, które odpowiada na nasze codzienne potrzeby. Wybory samorządowe powinny być najważniejszą elekcją w całym wyborczym cyklu. Dlaczego tak mało nas interesują? Marcin Dziubek rozprawia się w swym tekście z przyczynami niskiej frekwencji kwietniowych wyborów lokalnych.