Lepsza Publicystyka
1 / 2023
Jako pierwszy numer prezentujemy wam wybór naszych najważniejszych tekstów jakie ukazały się do tej pory. Podzieliliśmy je na trzy obszary tematyczne: tożsamość, dialog i wspólnota, ustrój i samorząd. Te trzy obszary dobrze oddają to czym zajmowaliśmy się przez ostatnie półtora roku - jednostką, społeczeństwem i narzędziami do zapewnienia mu bezpieczeństwa oraz warunków do rozwoju. Zapraszamy więc do odświeżenia sobie najważniejszych tez Lepszej Publicystyki w nowym, magazynowym formacie.
Projekt okładki: Aleksandra GórkaW tym wydaniu
19 maj 2023 |
Dzień wolny? Zostanę w domu
Czy macie poczucie, że kiedy znajdziecie już wolną chwilę to zamiast gdzieś wyjść - do kina, teatru czy parku, zostajecie w domu? A potem przychodzą wyrzuty sumienia, że przecież tyle się dzieje i z tak wieku rzeczy można by skorzystać... Ale czy na pewno? Piotr po raz kolejny przygląda się miastu i jego przestrzeni oraz sprawdza na ile jest ona dostosowana do naszych potrzeb.
03 maj 2023 |
Lepsza Konstytucja po roku
3 maja obchodzą swoje święto Konstytucja RP oraz Redakcje Lepszego Jutra. Dziś mija dokładnie rok od wydania przez nas pierwszej publikacji! W imieniu redakcji zapraszamy do lektury, odświeżenia sobie dotychczasowych publikacji oraz śledzenia kolejnych tekstów i podcastów!
01 maj 2023 |
Poradnik właściciela spółki miejskiej
Z okazji Święta Pracy zapraszamy Was do lektury najnowszego tekstu, w którym Maciej Andruszko udziela kilku cennych porad na temat zarządzania tym, co wspólne.
20 kwi 2023 |
Uczmy się od sołtysek
Strefa publiczna nadal sprzyja wykluczeniu ze względu na płeć, a feminizm wydaje się pojęciem nieadekwatnym do codziennego doświadczenia Polek. Czego w takim razie potrzebujemy do dalszej walki o równość płci? W najnowszym tekście Kinga Senderecka sprawdza, gdzie kobiety są najbardziej sprawcze, a gdzie szklany sufit został jedynie zarysowany i co możemy zrobić na dobry początek.
13 kwi 2023 |
Miasto w pamięci, pamięci w mieście
Co mówią o naszej przeszłości nazwy ulic? Dlaczego stawiamy i zrzucamy z cokołów pomniki? Czy powinniśmy zregionalizować politykę historyczną i czy dzięki temu uda się uczynić pamięć nieco bardziej naszą?
06 kwi 2023 |
Demokracja świętsza od papieża
Marcin Dziubek odpowiada na pytanie czy w dobrze funkcjonującej demokracji potrzebny nam autorytet moralny