Piotr Statucki
-
Opieka żłobkowa w Polsce oczami rodziców
Raport „Aktywna mama” stanowi kontynuację prowadzonych przez nas badań nad opieką żłobkową. Na podstawie wywiadów przeprowadzonych z matkami małych dzieci opisujemy, w jaki sposób rodzice organizują opiekę nad dziećmi, jak wyglądają ich doświadczenia ze żłobkami i jak postrzegają tę instytucję.
-
Badanie dostępności opieki żłobkowej
W swoim najnowszym raporcie “Maluch minus”, nasz zespół Lepszych Badań dokonał analizy dostępności opieki żłobkowej w Polsce. Przebadał rejestr żłobków i klubów dziecięcych oraz zebrał ponad 2600 odpowiedzi od rodziców i opiekunów dzieci do lat 3. Jak wygląda sytuacja opieki żłobkowej w Polsce?
-
Każde pokolenie ma własny głos?
Dobry samorząd powinien naszym zdaniem świadomie działać na rzecz osób najmłodszych i najstarszych. W ramach samorządów funkcjonują różne organy, powstałe z myślą o osobach należących do tych grup. Maciej Andruszko i Piotr Statucki sprawdzają, czy ich głos ma szansę wybrzmieć w życiu lokalnych społeczności.
-
Droga do systemu wsparcia w organizacji
Jak dzisiaj tworzyć struktury wsparcia w dużych instytucjach? Jakie wyzwania stawia taki proces? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych odnajdziecie w rozmowie z Katarzyną Zgódko – psycholożką oraz instruktorką ZHP, a jednocześnie, inicjatorką Wydziału ds. Wsparcia Psychologicznego w Związku Harcerstwa Polskiego.
-
Mały krok dla człowieka
Jak zadbać o nasze zdrowie psychiczne? W którym momencie warto zasięgnąć porady specjalisty_ki? Gdzie szukać informacji z zakresu zdrowia psychicznego? Jak pomóc bliskiej nam osobie doświadczającej gorszego samopoczucia? Na te pytania odpowiada psycholog Jakub Fabiś.
-
Kredytu zaufania udzielę niechętnie
Dlaczego zaufanie w życiu społecznym postrzegamy tak często jako oznakę słabości? Komu ufamy, a komu kredytu zaufania nie udzielamy? I dlaczego na nieufności często tracimy, skoro wydaje się ona bezpieczniejszym wyborem?
-
Dzień wolny? Zostanę w domu
Czy macie poczucie, że kiedy znajdziecie już wolną chwilę to zamiast gdzieś wyjść – do kina, teatru czy parku, zostajecie w domu? A potem przychodzą wyrzuty sumienia, że przecież tyle się dzieje i z tak wieku rzeczy można by skorzystać… Ale czy na pewno? Piotr po raz kolejny przygląda się miastu i jego przestrzeni oraz sprawdza na ile jest ona dostosowana do naszych potrzeb.
-
Badanie rynku najmu mieszkań
W swojej debiutanckiej pracy nasz Zespół Badawczy dokonał analizy ofert najmu mieszkań na portalu OLX. Ogłoszenia z polskich miast zostały przeszukane pod kątem zjawisk nielegalnych lub wykluczających różne grupy osób. W raporcie przedstawione są wyniki badania, prawne uwarunkowania analizowanych zjawisk oraz rekomendacje mające na celu poprawę sytuacji osób poszukujących mieszkań na wynajem.
-
Miasto w pamięci, pamięć w mieście
Co mówią o naszej przeszłości nazwy ulic? Dlaczego stawiamy i zrzucamy z cokołów pomniki? Czy powinniśmy zregionalizować politykę historyczną i czy dzięki temu uda się uczynić pamięć nieco bardziej naszą?
-
Uniwersytet na wolnym rynku
O funkcjonowaniu uniwersytetów w świecie wolnorynkowym i o tym, jaką rolę pełni w nich wspólnotowość