W drugim numerze Lepszego Magazynu podsumowujemy przedwyborcze rozważania – te zawarte w naszych tekstach, ale także w Lepszych Rozmowach. Przeczytacie w nim o polskim systemie wyborczym, sensie prowadzenia kampanii profrekwencyjnych czy zaufaniu społecznym (czy też jego braku). W okołowyborczych Lepszych Rozmowach Dominika Cybulska rozmawiała ze swoimi gośćmi i gościniami o reprezentacji, o tym kto wygrał wybory oraz czy w ogóle jest sens brać w nich udział. Miłej lektury!
Projekt okładki: Aleksandra Górka
-
Czyja jest Polska po wyborach?
Wybory, wybory i powyborach… Ale co dalej? W powyborczym podsumowaniu w cyklu „Lepsze Rozmowy” prowadzonym przez niezastąpioną Dominikę Cybulską, nasze osoby eksperckie – Marcin Dziubek, Kinga Senderecka z Lepszego Jutra i gościnnie politolog – Michał Dąbrowski – podnoszą tematy, które teraz będą stanowić kluczowe kwestie w formułowaniu się rządu nowej kadencji.
-
Jakiej reprezentacji potrzebujemy?
Przygotowaliśmy dla was już drugi odcinek Lepszych rozmów, w którym specjalistki Lepszego Jutra Daria Malinowska, Weronika Kułacz oraz Kinga Senderecka mówią czym powinna być reprezentacja, jak ona powinna wyglądać oraz co jest potrzebne aby grupy mniejszościowe mogły o sobie samorzeczniczyć.
-
Kredytu zaufania udzielę niechętnie
Dlaczego zaufanie w życiu społecznym postrzegamy tak często jako oznakę słabości? Komu ufamy, a komu kredytu zaufania nie udzielamy? I dlaczego na nieufności często tracimy, skoro wydaje się ona bezpieczniejszym wyborem?
-
Czy głosować?
W pierwszym odcinku Lepszych Rozmów Maciej Andruszko, Marcin Dziubek i Szymon Novljakovic podpowiadają, co zrobić, żeby nie zwariować w przedwyborczej gorączce, świadomie głosować i zadbać o siebie w tym intensywynym czasie.
-
Frekwencyjna gorączka
Czy wiemy po co idziemy na wybory? Czy frekwencja to dobry wskaźnik demokracji? Według autora tekstu wzrost zainteresowania polityką nie wskazuje w Polsce na mądrą partycypację społeczną, a jedynie na powiększającą się polaryzację.
-
System wyborczy w Polsce na przykładzie wyborów do Sejmu i Senatu / System do naprawy
Czy wiesz jak systemy wyborcze wpływają na wynik wyborów parlamentarnych? Z tego tekstu dowiesz się wszystkiego co musisz wiedzieć o systemie wyborczym w Polsce oraz kwestii jego (nie)zgodności z konstytucyjnymi zasadami równości i proporcjonalości.
-
Zaufaj mi – (nie) musisz zagłosować!
W swoim przedwyborczym tekście Marcin Dziubek przekonuje nas, aby… nie głosować? Tekst ten skłania do refleksji nad wartością naszego udziału w głosowaniu. Autor zadaję sobie czy warto pójść na wybory, aby „nie bać się sąsiada”?