Jako pierwszy numer prezentujemy wam wybór naszych najważniejszych tekstów jakie ukazały się do tej pory. Podzieliliśmy je na trzy obszary tematyczne: tożsamość, dialog i wspólnota, ustrój i samorząd. Te trzy obszary dobrze oddają to czym zajmowaliśmy się przez ostatnie półtora roku – jednostką, społeczeństwem i narzędziami do zapewnienia mu bezpieczeństwa oraz warunków do rozwoju. Zapraszamy więc do odświeżenia sobie najważniejszych tez Lepszej Publicystyki w nowym, magazynowym formacie.
Projekt okładki: Aleksandra Górka
W tym numerze:
-
Sami swoi, czyli polski gej w kłótni o miedzę
Czy polskość i gejowskość mają wspólny mianownik?
-
Dzień wolny? Zostanę w domu
Czy macie poczucie, że kiedy znajdziecie już wolną chwilę to zamiast gdzieś wyjść – do kina, teatru czy parku, zostajecie w domu? A potem przychodzą wyrzuty sumienia, że przecież tyle się dzieje i z tak wieku rzeczy można by skorzystać… Ale czy na pewno? Piotr po raz kolejny przygląda się miastu i jego przestrzeni oraz sprawdza na ile jest ona dostosowana do naszych potrzeb.
-
Poradnik właściciela spółki miejskiej
Z okazji Święta Pracy zapraszamy Was do lektury najnowszego tekstu, w którym Maciej Andruszko udziela kilku cennych porad na temat zarządzania tym, co wspólne.
-
Lepsza Konstytucja po roku
3 maja obchodzą swoje święto Konstytucja RP oraz Redakcje Lepszego Jutra. Dziś mija dokładnie rok od wydania przez nas pierwszej publikacji! W imieniu redakcji zapraszamy do lektury, odświeżenia sobie dotychczasowych publikacji oraz śledzenia kolejnych tekstów i podcastów!
-
Uczmy się od sołtysek
Strefa publiczna nadal sprzyja wykluczeniu ze względu na płeć, a feminizm wydaje się pojęciem nieadekwatnym do codziennego doświadczenia Polek. Czego w takim razie potrzebujemy do dalszej walki o równość płci? W najnowszym tekście Kinga Senderecka sprawdza, gdzie kobiety są najbardziej sprawcze, a gdzie szklany sufit został jedynie zarysowany i co możemy zrobić na dobry początek.
-
Miasto w pamięci, pamięć w mieście
Co mówią o naszej przeszłości nazwy ulic? Dlaczego stawiamy i zrzucamy z cokołów pomniki? Czy powinniśmy zregionalizować politykę historyczną i czy dzięki temu uda się uczynić pamięć nieco bardziej naszą?
-
Profilaktyka przedwyborcza
O tym co nam bliskie, a skutecznie pomijane przy okazji kampanii wyborczej, pisze w najnowszym tekście Kinga Senderecka
-
Demokracja świętsza od papieża
Marcin Dziubek odpowiada na pytanie czy w dobrze funkcjonującej demokracji potrzebny nam autorytet moralny
-
Uniwersytet na wolnym rynku
O funkcjonowaniu uniwersytetów w świecie wolnorynkowym i o tym, jaką rolę pełni w nich wspólnotowość
-
Idzie jesień
Wraz z wiosną budzi się w nas silna potrzeba porządku. Sprzątamy szafy, robimy przegląd sprzętu turystycznego i myjemy okna. Słowem – robimy miejsce na nowe pomysły, marzenia, nowych ludzi i nowy karnet do siłowni. Podobnie jest z pracą naszej redakcji. Głęboki sen zimowy powoli odchodzi w niepamięć i mimo wciąż półprzymkniętych oczu, staramy się wejść w ten […]
-
Samorząd terytorialny – o czymś zapomnieliśmy?
Czym są jednostki pomocnicze, jakie posiadają kompetencje i dlaczego ich potencjał jest zupełnie niewykorzystany?
-
Różowe teczki, różowe archiwa
Stowarzyszenie rozpoczyna projekt „Różowe Archiwa” w celu uświadomienia czytelnikom historii akcji „Hiacynt” i „różowych teczek”, które były narzędziem dyskryminacji osób LGBTQ+ w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Projekt ma na celu zwrócenie uwagi na arbitralność i traumatyczny charakter tych działań oraz przeciwdziałanie współczesnym narracjom, które dehumanizują społeczność LGBTQ+.
-
Perły przed wieprze
Pewnie większość z Was słyszała o niesławnych willach dla organizacji pozarządowych związanych z obecnym rządem. Dofinansowanie otrzymały organizacje pozarządowe powiązane z politykami PiS, niektóre istniejące bardzo krótko – jedna z nich została założona na trzy dni przed rozpoczęciem naboru wniosków o dofinansowanie. Na zakup nieruchomości zostało przeznaczone w sumie 40 milionów złotych. Nie ma co rozpisywać […]
-
Między Madonną a ladacznicą
Czy Was też tak czasami pytają o Waszą polskość? W nowym tekście Kinga Senderecka zastanawia się nad tym, czy można być osobą biseksualną w Polsce, gdy jest się kobietą.
-
Poradnik lokatorski
Poradnik dla wszystkich osób, które zmagają się z wynajmem mieszkania.
-
Mieszkanie prawem, a nie towarem?
W najnowszym tekście Lepszego Jutra Szymon Novljaković sprawdza kto jest odpowiedzialny za to, że nie mamy gdzie mieszkać
-
Tożsamość obiecana
Myślibórz, Kraków, Warszawa. Brak przywiązania, głębokie korzenie czy zapuszczanie ich w biegu. Przedstawione trzy miasta, trzy regiony, reprezentują tożsamość rozumianą – w każdym przypadku – zupełnie inaczej.
-
[Komentarz] Kto w Polsce ma jakiekolwiek propozycje gospodarcze?
Kto w Polsce ma jakiekolwiek propozycje gospodarcze? W czwartek odbyło się w Sejmie głosowanie nad uzupełnieniem składu Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Poza dwoma zwycięskimi kandydaturami Prawa i Sprawiedliwości oraz ciekawymi konkurentami Lewicy (Dariusz Standerski oraz Maciej Szlinder), żaden klub poselski nie wystawił swojego reprezentanta. Jak to przekłada się na propozycje programów gospodarczych autorstwa opozycji?
-
Na dworcu donikąd?
Jak to jest być łodzianką mieszkającą w Małopolsce? Stowarzyszenie Lepsze Jutro powstało i działa w Krakowie, jednak jesteśmy grupa ludzi z różnych zakątków Polski. Każdy z naszych członków ma inną tożsamość regionalną. O swojej – łódzkiej – w najnowszym tekście opowiada Kinga Senderecka.
-
Wpływ samorządu terytorialnego na otaczającą nas rzeczywistość
Jak samorząd może kształtować nasze otoczenie? W jakim zakresie? Czy mamy wpływ na prawo lokalne? Dowiedz się z tekstu Szymona Novljaković.
-
Państwa unitarne i federalne
Co sprawia, że Polska jest państwem unitarnym i co to naprawdę znaczy? Na to pytanie w swoim tekście stara się odpowiedzieć nasz ekspert – Szymon Novljaković.
-
Nowa Lewica, stara konstytucja, te same problemy
Niedawno Lewica poświęciła konstytucji swoją Radę Krajową, celebrując 25-lecie referendum konstytucyjnego. To, co mówi na jego temat, nie jest do końca prawdą…
-
Odhaczyć samorząd
25 maja liderzy opozycji podpisali „Deklarację o współpracy na rzecz Polski samorządnej i obywatelskiej” – dokument inicjujący współpracę z Ruchem Samorządowym Tak! dla Polski. Ma ona formę bardzo ogólną, postanowiłem więc przyjrzeć się konkretnym postulatom Ruchu, które mają kształt 21 tez. W tym momencie zaczęły pojawiać się u mnie duże wątpliwości…
-
Samorząd w Polsce – między urzędem a wspólnotą
Samorząd terytorialny w Polsce to ciekawa instytucja. Mimo tego, że dla obywateli spełniają podobne funkcje do sądówi urzędów, to tylko burmistrzowie czy prezydentki są wybierani przez społeczność lokalną. Dlaczego tak jest i czy jest to jedyne wyjście?
-
Czuła demokracja
Lubię rozmawiać. Nie jestem z tych co zagadują przechodniów na ulicy, by mieć okazję do wymiany myśli, ale nie stronię od wszelkich dysput przy wódce, na imieninach, przy świątecznym stole. Jestem tym typem Polaka, o którego publicyści martwią się rokrocznie w grudniu, czy przetrzyma rodzinne awantury o to, z którego stawu powinniśmy wziąć karpia lub […]
-
Lepsze Jutro = Lepsza Konstytucja?
Z wpływania na kształt społeczeństwa można się wypisać, ale nie zalecamy.
Redaktor wydania:
-
Maciej Andruszko
Członek zarządu oraz publicysta. Pisze i bada tematy związane z samorządem terytorialnym, polską sceną polityczną oraz ekonomią.